تاریخ نگارش: شنبه 23 فروردین 1393 + نظرات ()

بازی درمانی

بازی درمانی یک تکنیک درمانی ویژه کودک است که برای درمان مشکلات و اختلالات کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. از بازی درمانی در درمان انواع اختلالات کودکان مثل افسردگی، ترس ها، مشکلات رفتاری، که ریشه اضطرابی دارند، شب اداری، ناخن جویدن، دروغ گفتن، پرخاشگری، بیش فعالی، کمبود توجه و ... استفاده و در بسیاری از موارد، مؤثر ارزیابی شده است (گراهام، 1998 و هانسر و همکاران، 2000، به نقل از جنتیان، 1385).

یکی از روش های بازی درمانی روش «بادکنک های احساسی» است. این روش برای همه ی کودکان مفید است و با دیدن و فهمیدن این که احساسات زیادی وجود دارد که قابل دسترس است، موجب سرگرمی و خلاقیت می شود. در زندگی کودکان، نسبت به مردم و شرایط معین، احساسات محدود شده ای وجود دارد.

شرح بازی

سه بادکنک یا بیش تر به وسیله کودک کشیده می شود. در بادکنک شماره  ی 1 همه ی احساساتی که کودک می شناسد، نوشته و قرار داده می شود. نام این بادکنک «احساسات متنوع» است. بقیه ی بادکنک ها هم اسم گذاری می شود. برای مثال، اگر کودکی با احساسات مربوط به طلاق سرو کار دارد، بادکنک بعدی طلاق نامیده می شود. بادکنک سوم و چهارم باید برچسب بابا و مامان بخورد. بادکنک ها بر حسب موضوعات مناسبی که لازم است مطرح شود، نامگذاری می شود.

حال از بادکنک «احساسات متنوع»، احساس ها در بادکنک های «مامان» و «بابا» قرار داده می شود و کودک درباره ی احساساتش توضیح می دهد و بحث می کند. گاهی کودک احساسات مشابه یا احساسات متفاوت نسبت به والدین دارد. همانطور که کودک متوجه احساساتش می شود شرایط به حال طبیعی بر می گردد و اضطراب به آرامش تبدیل می شود.

کاربردها

این روش را می توان در مورد گروه ها، خانواده ها، افراد و گروه های خواهر و برادر به کار برد. معلمان مدارس می تواند از این روش برای بحث درباه ی شرایط مدرسه استفاده کنند و کودک را قادر سازند تا احساساتش را درباره ی شرایط مختلف به بحث گذارد. همه ی مسائل و وقایع زندگی می تواند موضوع بادکنک های احساس باشد. در کلاس درس هر کودک می تواند یک بادکنک احساسی شخصی داشته باشد و احساسات روز به روز خود را روی آن بچسباند. راه های خلاقانه ی زیادی برای استفاده از این روش در خانه، مدرسه یا اتاق درمان وجود دارد.

منبع:

کداسن، هایدی. جی و شفر، چارلز. یی. برگزیده ای از روش های بازی درمانی. ترجمه ی صابری، سوسن و وکیلی، پریوش (1382).
طبقه بندی: مقالات ترجمه شده، روانشناسی و مشاوره، 
برچسب ها:كودكان و نوجوانان،

...