تاریخ نگارش: پنجشنبه 22 مهر 1395 + نظرات ()

آنچه که حسین(ع) تحمل کرد

 

آنچه که حسین(ع) تحمل کرد، ببیش از همه‌ی سختی‌هایی بود که پیامبرانِ بزرگِ عالم کشیدند. آری؛ تمام ستم‌هایی که ظالمان بر پیامبران و اولیاء خدا روا داشتند، یکجا و در یک برهه بر حسین(ع) جاری شد. به همین خاطر است ‌که حسین(ع) مظلوم‌ترین حق‌جویِ تاریخ است و تا ابد سرافرازترین مبارز باقی خواهد ماند.


اشقیاء ابراهیم(ع) را در آتش انداختند اما با ریختنِ خونِ جوانان و کودکانِ حسین(ع)، آتشِ اندوه به خرمنِ دلِ حسین(ع) زدند. ابراهیم(ع) یک فرزند به قربانگاه برد اما حسین(ع) همه‌ی فرزندان. عیسی(ع) را به روایتِ مسیحیان بر صلیب کشیدند، اما بدنِ حسین(ع)، در زیرِ سمِ اسبان قطعه‌قطعه شد.

جاهلی در کوچه‌های مکه خاکستر بر سر مبارک پیامبر اسلام(ص) می‌ریخت اما سرِ حسین(ع) را بر نیزه افراشتند و بر آن سرِ خون‌فشان خاک پاشیدند. در شعب ابی‌طالب، نان را از پیامبر(ص) و یارانش دریغ کردند اما در کربلا آب را نیز بر رویِ حسین(ع) و یاران و طفلانش بستند. آنان که حمزه سیدالشهدا(س) را شهید کردند او را ناحق می‌پنداشتند اما امام‌حسین سیدالشهدا(ع) به دست کسانی به شهادت رسید که می‌دانستند حق با حسین(ع) است و حسین(ع) با حق. کم دردی نیست کشته شدن به دست کسانی که در حق‌بودنت شک ندارند اما فقرِ شرف، وجدان‌هایشان را به رخوت و سستی آلوده است.

بسیاری از مصلحان و پاکبازان، در راهِ عشق جان فدا کردند اما حسین(ع) و یارانش جان و خاندان و فرزندان فدا کردند. علی(ع) را متعبدانِ ظاهربین به شهادت رساندند که کینه‌ی علی(ع) به دل داشتند و برایِ قتلِ علی(ع) فرسنگ‌ها به سمت علی(ع) آمده بودند اما حسین(ع) آماجِ بارانِ تیرِ پیمان‌شکنانی شد که او را به خلافت و مهمانی به کوفه دعوت کرده بودند و مهمان‌نوازی‌شان ضربتِ خنجر بود و ریختنِ خون فرزندان و یارانِ حسین(ع). آیا بشر می‌تواند آتشِ درونِِ دل حسین(ع) را در آن لحظاتِ نامردمی، ادراک کند؟ هرگز!. از این تلخ‌تر چیست که مردمانی آب را بر رویت ببندندکه تو را به استمداد طلبیده‌اند تا آنها را از ستم برهانی.

ایوب(ع) عمری بر سختی‌ها صبر پیشه کرد اما حسین(ع) همه‌ی مصائبِ ایوب(ع) را در چند روز به جان خرید. آیا تاکنون کسی چنین مشقات و نامردمی‌هایی به خود دیده است! به خدا قسم هیچ پیامبری این همه سختی ندیده است. بی‌جهت نیست که خون حسین(ع)، پیامِ حسین(ع) و جفا‌هایی که بر حسین(ع) و یارانش روا داشته شد، همچون آتشی نامیرا در وجدانِ بشر شعله می‌کشد و شعارِ «هیهات منا الذله‌اش» تا قیامِ قیامت درسِ رهایی و عزت برای ستمدید‌گان و آزادگان و قهرمانان است تا جایی که مهاتما گاندی(روح بزرگ) نجات دهنده و رهایی‌بخشِ یک میلیارد هندی، می‌گوید: «من ارمغانِ تازه‌ای برای هند نیاوردم. فقط نتیجه‌ای را که از مطالعات و تحقیقاتم درباره‌ی تاریخِ زندگیِ قهرمانان کربلا گرفتم، ارمغان دولت هند کرده‌ام. اگر بخواهیم هند را نجات دهیم؛ واجب است همان راهی را بپیماییم که حسین بن علی پیمود.»moharam95، ماه محرم، عاشورا، امام حسین


طبقه بندی: دینی و مذهبی، 
برچسب ها:moharam95، ماه محرم، عاشورا، امام حسین،

...