تاریخ نگارش: دوشنبه 2 دی 1392 + نظرات ()

تحریف محرم

هركس از حسین(ع) جدا باشد از خدا جداست

چند سالی است كه دشمنان اسلام در پوشش دیگر و در نقابی پر زرق و برق می كوشند موضوعات «كربلا» و «عاشورا» و عزاداری بر مصائب امام حسین(ع) را تحریف كنند. از تزریق ملودی های غربی با نوحه های امام حسین(ع) گرفته تا نقاشی های متعددی كه در هر یك تصویر متفاوتی از قهرمانان كربلا را ارائه كرده اند.


چه عاملی را باعث به وجود آمدن این مشكلات است؟

امام حسین(ع) درس خداشناسی، دینداری و آزادی را به مسلمانان یاد داد. اما ما آزادی را طوری برداشت می كنیم كه زیر سایه آن هركاری را كه به نفع خودمان است انجام دهیم. نتیجه این آزادی وضعی می شود كه الان شاهدش هستیم. در حالی كه آزادی و آزادگی كه امام حسین الگوی آن بود آزادی مسلمان بودن، آزادی در عمل به قرآن و خط فكر رسول الله است.

دلیل تحریفات اخیر در مراسم عزاداری چیست؟

این گونه تحریف ها و مداحی ها كه معمولاً از زبان برخی مداحان عرضه می شود، بیشتر به خاطر عدم مطالعه است. یعنی اگر تنها اساس و پایه كار مداحی مطالعه كتاب های شعر ـ كه برخی سند و شناسنامه  درست و حسابی هم ندارند ـ نباشد و به سراغ كتاب های تاریخی هم بروند چنین معضلاتی پیش نمی آید. این جملات غیر واقعی همه از منابعی است كه مستند نیستند و دین و مذهب را به خطا می برند.

مشكل موجود در مداحی اهل بیت(ع) در عصر حاضر تنها شعرهای بی اساس نیست. ملودی های گرفته شده از موسیقی غرب هم متأسفانه با اشعار تلفیق شده است.

در مداحی حقیقی برای عزای امام حسین (ع) موسیقی نقشی ندارد. اصلاً عزاداری ساز نمی خواهد، مجلس امام حسین(ع) باید ساده باشد. هرچقدر ساده تر و بی ریاتر و به دور از تجملات باشد بیشتر مورد توجه اهل بیت(ع) قرار می گیرد.

برای حل این مشكل چه باید كرد؟

در زمان ما مراجع درباره عزاداری محرم فتوا می دهند. اینكه موسیقی سنخیتی با عزاداری ندارد، از تحریف وقایع كربلا پرهیز كنید یا اینكه تصاویر امام حسین (ع) سندیت ندارد، از جمله نكته هایی است كه باید به آنها توجه شود. در اینجا خود مردم هم باید گوش كنند و باید بدانند وقتی مرجع تقلید فتوا صادر می كند، ما باید عمل كنیم.

آیا الان یك دستگاه اجرایی، یك ضابط قضایی و مقام قانونی نیست كه با اینها برخورد كند؟ چرا متولی این امور سازمان تبلیغات اسلامی است اما سازمان تنها به تذكر دادن به مسئولان هیئت ها اكتفا می كند.

حرف آخر؟

به همه دوستانم توصیه می كنم برای یك بار هم كه شده كتاب حماسه حسینی شهید مطهری را بخوانند. البته شاید الان زمان آن رسیده باشد كه باز هم علما دست به كار شوند و تحریف های جدید را از قیام امام حسین(ع) و عزاداری حضرت و یارانش بزدایند.
طبقه بندی: دینی و مذهبی، 
برچسب ها:محرم، عاشورا، امام حسین،

...