تاریخ نگارش: یکشنبه 31 فروردین 1393 + نظرات ()

طلوع معنا دار فردا


http://www.askquran.ir/gallery/images/12222/medium/1_tavalodam.gif

فردا دوشنبه اول اردیبهشت ماه سال 93 مثل همیشه خورشید طلوع خواهد کرد. اما این طلوع برای من آغازی دیگر و گامی به جلو است. امروز 25 سال (به قول یکی از همکاران، ربع قرن) خدمت در تعلیم و تربیت را با فراز و نشیب های خاص خود به پایان رساندم. در این سال ها با حوادث و اتفاقات تلخ و شیرین بسیاری مواجه شدم که هر کدام به جای خود قابل بحث و بررسی است. اما آنچه به طور کلی می توان بیان کرد این است که اکثر خاطراتی که در ذهن  نقش بسته، اتفاقات تلخی است که شامل: بدخلقی، تحجر، بی کفایتی، چاپلوس پروری  و ... برخی مسئولین و کارکنان اداری و بی توجهی به مسائل اصلی آموزش و پرورش و ...است که در کنار بی توجهی و عدم رسیدگی اولیا به تعلیم و تربیت فرزندانشان و .... کج فهمی و بد اندیشی برخی همکاران ... زمینه ساز ذهنیت منفی و گل آلود شدن فضای تعلیم و تربیت شده است.

حال که فردا وارد بیست و ششمین سال معلمی می شوم، از خدای سبحان می خواهم به من نیرو و توانی بدهد که بتوانم بقیه راه را با سربلندی و عزت سپری نمایم. از خدا می خواهم مرا توفیق دهد تا علی رغم کاستی ها و نواقص بسیار بتوانم فردی مفید و موثر برای شاگردانم باشم و عشق معلمی پرشور تر از گذشته در جانم بدمد و خدمت به خلق را که برترین عبادات است، نصیبم کند.

الهی مرا آن ده که آن به
طبقه بندی: تاریخی و اجتماعی، 
برچسب ها:دل نوشته ها،

خاطره ای از دوران تحصیل یك خانم معلم در مقطع راهنمایی

ما دوران راهنمایی را در یه مدرسه ابتدایی و در کنار دانش اموزان ابتدایی گذروندیم

در یه مدرسه ابتدایی که حیاط هم نداشت و این زمین درنده دشت خدا حیاطش بود.

مثل الان مدرسه ها بوفه نداشتن یا حد اقل مدرسه ما نداشت.ادامه مطلب
طبقه بندی: متــــون ادبــی، 
برچسب ها:مقام معلم، خاطرات،
تاریخ نگارش: یکشنبه 31 فروردین 1393 + نظرات ()

ویژگی های معلم موفق

الف) اطلاعات

ویژگی معلم، افزودن و به روز کردن اطلاعات است. معلم باید خود را با تغییر و تحولات امروزی هماهنگ سازد و نیاز دانش آموزان خود را بشناسد و اقدامات لازم را انجام دهد.

1.  آشنایی با فناوری آموزشی

بی شك بهره گیری از تكنولوژی آموزشی به مفهوم جدید آن یكی از نوآوری های آموزشی و یکی از لوازم اصلی کلاس محسوب می شود. تكنولوژی آموزشی یا فناوری آموزشی صرفاً كاربرد دستگاه های شنیداری –دیداری  نیست، آموزش نیز امروز معنی و مفهوم جدیدی پیدا كرده است. مواد و وسایل آموزشی روز به روز تنوع بیشتری می یابند و الگوهای سنتی به وسیله کتاب های درسی، معلمین و تخته سیاه کمرنگ تر و یادگیری دانش آموزان و تدریس معلمین دگرگون شده است.ادامه مطلب
طبقه بندی: تاریخی و اجتماعی، 
برچسب ها:مقام معلم،

بررسی راه های ارتقای منزلت اجتماعی فرهنگیان در نظام آموزش و پرورش

شخصیت معلم در جامعه، حتی جوامع قبل از تمدن امروزی، یك شخصیت علمی، منطقی، آگاه، واقع بین، با برتری خاص اخلاقی و اجتماعی بوده است به طوری كه همواره توفیقات خاص افراد را با شخصیت معلم ارزیابی می كنند.

معلم، نقش اول اجتماع را دارد، معمار افكار، تمدن و اقتصاد و حتی فرهنگ و الگوساز جامعه است. می توان در یك كلمه گفت، كار معلم، كار نبی است. یك طبیب حاذق و یك هنرمند باارزشی در روح و روان جامعه و مرجع حل مشكلات و كانون مشورت هاست، اما از سوی دیگر باید پذیرفت ارزش معلم در جامعه، امروز فراموش شده است و ارزش معنوی او، تحت تأثیرات شرایط اقتصادی و ... رنگ باخته است.ادامه مطلب
طبقه بندی: تاریخی و اجتماعی، 
برچسب ها:مقام معلم،
(تعداد کل صفحات: 96)     1  2  3  4  5  6  7  ...  

...